Roman Zdzisław Wilhelmi 1936 -1991

Roman Zdzisław Wilhelmi 1936 -1991

Roman Wilhelmi (1980) (cropped)

Roman Zdzisław Wilhelmi (1936-1991) to postać zasłużona dla kultury i sztuki w Polsce. Był polskim reżyserem teatralnym i filmowym, scenarzystą oraz pedagogiem.

Wilhelmi urodził się w 1936 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W 1960 roku zadebiutował na scenie teatru STU w Krakowie jako reżyser spektaklu “Witkacy”.

W latach 60. i 70. XX wieku Wilhelmi był jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły filmowej. Jego filmy, takie jak “Człowiek z marmuru” czy “Człowiek z żelaza”, poruszały tematy społeczne i polityczne, krytykując system komunistyczny. W swoich filmach Wilhelmi stawiał pytania o rolę artysty w społeczeństwie oraz o granice wolności słowa i wyrazu w reżimie totalitarnym.

 

Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 roku Wilhelmi wyemigrował do Francji. Tam kontynuował swoją pracę artystyczną, realizując międzynarodowe projekty filmowe i teatralne. Zmarł w 1991 roku w wieku 55 lat.

Roman Zdzisław Wilhelmi odegrał znaczącą rolę w kulturze i sztuce w Polsce, a jego filmy i spektakle pozostają ważnymi dziełami sztuki współczesnej. Jego wkład w rozwój kina i teatru w Polsce oraz wpływ na świadomość społeczną stanowią nieodłączną część historii kultury w Polsce.

Roman Wilhelmi Grave

Roman Zdzisław Wilhelmi (1936-1991) był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych. Jego twórczość, zwłaszcza w latach 60. i 70. XX wieku, miała ogromny wpływ na rozwój polskiego kina artystycznego. Poniżej przedstawiam krótki przegląd jego najważniejszych dzieł.

 1. “Jutro premiera” (1962) – debiutancki film Wilhelmi, opowiadający historię małego miasteczka, w którym przygotowywana jest premiera teatralna. Film ten zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.
 2. “Eroica” (1963) – film, który przyniósł Wilhlemiemu międzynarodową sławę. Opowiada on o wydarzeniach związanych z powstaniem listopadowym, a w szczególności o walkach pod Olszynką Grochowską.
 3. “Nikt nie woła” (1960) – dramat psychologiczny o konflikcie między matką a synem, którym kieruje chęć samorealizacji.
 4. “Kierunek Berlin” (1975) – film opowiadający o dojrzewaniu młodego człowieka w czasach PRL-u, który pragnie zrealizować swoje marzenie o wyjeździe do Niemiec.
 5. “Blisko, coraz bliżej” (1976-1978) – serial telewizyjny, opowiadający o codziennym życiu mieszkańców blokowiska. Wielu krytyków uważa ten serial za jedno z najważniejszych dzieł polskiego kina i telewizji.
 6. “Smuga cienia” (1976) – film opowiadający o losach polskiego korespondenta wojennego podczas wojny w Wietnamie. Film ten jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł Wilhelmi i polskiego kina lat 70.
 7. “Przypadek” (1987) – film opowiadający o losach młodego prawnika, który przez przypadek trafia na pokład samolotu, który ma ulec katastrofie. Film ten jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł Wilhelmi i polskiego kina lat 80.
 8. “Śmierć jak kromka chleba” (1994) – film opowiadający o losach grupy ludzi, którzy zostają uwięzieni w windzie. Film ten był ostatnim dziełem Wilhelmi, który zmarł kilka miesięcy po zakończeniu zdjęć.

Dzieła Romana Zdzisława Wilhelmi miały ogromny wpływ na rozwój polskiego kina i telewizji. Jego filmografia obejmuje zarówno dzieła o charakterze artystycznym,

Roman Zdzisław Wilhelmi, znany także jako Wilczyński, był polskim reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym. Przez ponad dwie dekady kariery stworzył wiele znaczących filmów, które pozostają wciąż obecne w polskiej kinematografii.

Jego pierwszym pełnometrażowym filmem była “Pięciu” z 1962 roku, opowiadająca historię pięciu młodych chłopaków, którzy zmuszeni są do ukrywania się przed niemieckimi żołnierzami podczas II wojny światowej. Film ten, zrealizowany w czarno-białej technice, zdobył nagrodę na Festiwalu Filmów Młodzieżowych w Gdańsku i uznawany jest za jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiego kina.

W kolejnych latach Wilhelmi zrealizował szereg filmów fabularnych i dokumentalnych, w tym “Droga” (1964), “Nikt nie woła” (1960), “Człowiek z M-3” (1968), “Jest takie piękne słowo – miłość” (1972), “Pilot Pirx” (1978) oraz “W krzywym zwierciadle” (1973), który stał się jednym z największych polskich przebojów filmowych.

Jego filmy cechowała refleksyjna i głęboka analiza ludzkiej psychiki, a także społeczne i polityczne konteksty, w których żyli bohaterowie jego dzieł. Roman Zdzisław Wilhelmi zmarł w 1991 roku, pozostawiając po sobie nie tylko wybitne dzieła filmowe, ale także silny wpływ na rozwój polskiej kinematografii.

Roman Zdzisław Wilhelmi (1936-1991) to jedna z ważniejszych postaci polskiej kinematografii. Urodzony w Poznaniu, zmarł w wieku 55 lat w Warszawie. Jego kariera obejmowała zarówno pracę w teatrze, jak i w filmie. Przez wiele lat był związany z Teatrem Telewizji, a także zrealizował wiele ważnych filmów i seriali telewizyjnych, które zrobiły wrażenie na widzach i krytykach.

Jeden z najsłynniejszych projektów, w którym Wilhelmi brał udział, to serial telewizyjny “Alternatywy 4” (1983) w reżyserii Stanisława Barei. W tym serialu Wilhelmi zagrał postać kierownika osiedla, który wraz z mieszkańcami starał się wyjść z trudnej sytuacji i przetrwać w trudnych warunkach PRL-u. Serial ten stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł polskiej telewizji i nadal cieszy się ogromną popularnością wśród widzów.

Wilhelmi był także ważnym aktorem filmowym, występując w takich filmach jak “Zmiennicy” (1986) w reżyserii Stanisława Barei, “Złoto dezerterów” (1998) w reżyserii Janusza Majewskiego oraz “Kochaj i rób co chcesz” (1975) w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. Jego role charakteryzowały się naturalnością, subtelnością i autentycznością.

Wilhelmi był także reżyserem i scenarzystą kilku filmów. Jego debiutem reżyserskim był film “Wacuś” (1980), który opowiadał o życiu i pracy młodego robotnika. Inne filmy, w których Wilhelmi brał udział jako reżyser i scenarzysta, to “Gorączka” (1981) i “Wojna światów – następne stulecie” (1981).

Roman Zdzisław Wilhelmi wpłynął na polską kinematografię poprzez swoje wyjątkowe talenty aktorskie, reżyserskie i scenarzystyczne. Jego wrażliwość i umiejętność przedstawiania autentycznych ludzkich historii pozostaną na zawsze w pamięci widzów i krytyków filmowych.

Roman Zdzisław Wilhelmi był nie tylko aktorem, ale także reżyserem i scenarzystą. Jego twórczość w kinematografii składała się z wielu ciekawych i różnorodnych filmów, które przyczyniły się do rozwoju polskiego kina.

Jego debiutem reżyserskim był film “Nie wierzę w kobiety” z 1986 roku, który stał się wielkim przebojem i zdobył wiele nagród na festiwalach filmowych. W kolejnych latach Wilhelmi wyreżyserował jeszcze kilka filmów, takich jak “Marszałek Piłsudski” (1990) czy “Człowiek z…?” (1991).

Jego dorobek aktorski również był bardzo bogaty i zróżnicowany. Zagrał wiele znaczących ról w polskich filmach i serialach, takich jak “Alternatywy 4” (1983), “Zmiennicy” (1986-1987), “Polska śmierć” (1987) czy “Biała gorączka” (1981). Wilhelmi często grał postacie autorytarne i bezwzględne, które jednak wzbudzały szacunek i podziw widzów.

Ważnym wkładem Wilhelmi w polską kinematografię było również jego zaangażowanie w pracę z młodymi twórcami. Był mentorem wielu młodych aktorów i reżyserów, którzy później stali się znaczącymi postaciami w polskim kinie.

Wszystkie te osiągnięcia sprawiły, że Roman Zdzisław Wilhelmi stał się jednym z najważniejszych twórców w polskiej kinematografii lat 80. i 90. XX wieku. Jego wkład w rozwój kultury filmowej w Polsce jest nieoceniony, a jego postać nadal pozostaje pamiętana i szanowana przez wielu ludzi związanych z branżą filmową.

Roman Zdzisław Wilhelmi był znany nie tylko z pracy w kinematografii, ale również jako aktor teatralny. Jego talent aktorski został dostrzeżony już w młodym wieku, kiedy to grał w teatrze studenckim. Wkrótce potem związał się z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, gdzie występował przez kilka lat.

W latach 70. Wilhelmi był związany z Teatrem Ateneum w Warszawie, gdzie zagrał w kilku spektaklach, m.in. w “Balladynie” Juliusza Słowackiego, “Don Giovannim” Moliera oraz “Kordianie” Juliusza Słowackiego. W 1978 roku zagrał jedną z głównych ról w przedstawieniu “Kordian” w reżyserii Janusza Wiśniewskiego, które zdobyło uznanie krytyków i publiczności.

Wilhelmi był również aktorem Teatru Narodowego w Warszawie oraz Teatru Powszechnego w Łodzi. W sumie zagrał w ponad 40 sztukach teatralnych i zdobył uznanie krytyków za swoje występy. W 1982 roku otrzymał Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę w spektaklu “Balladyna”.

Jego wkład w sztukę teatralną w Polsce polegał przede wszystkim na wspaniałych występach, które przyciągały widzów i zyskiwały uznanie krytyków. Wilhelmi był wszechstronnym aktorem, który potrafił grać różnorodne role, zarówno w dramatach, jak i w komediach. Jego talent i zaangażowanie w sztukę teatralną są do dziś doceniane przez wielu koneserów teatru w Polsce.

Roman Zdzisław Wilhelmi 1936 -1991

Roman Zdzisław Wilhelmi był wybitnym aktorem teatralnym, którego talent został zauważony już we wczesnych latach kariery. W swoim bogatym dorobku artystycznym miał wiele ważnych ról na deskach teatralnych, które wpłynęły na rozwój polskiej sztuki i kultury.

Jego kariera teatralna rozpoczęła się w latach 60. XX wieku w Teatrze Narodowym w Warszawie, gdzie zagrał w takich sztukach jak “Złota klatka” czy “Ludzie z cienia”. W kolejnych latach występował w Teatrze Współczesnym w Warszawie oraz Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Jedną z najważniejszych ról w karierze teatralnej Wilhelmi był tytułowy bohater w sztuce “Balladyna” Juliusza Słowackiego, którą zagrał na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W tej roli zyskał uznanie krytyków i publiczności, a jego interpretacja postaci Balladyny została uznana za jedną z najlepszych w historii polskiego teatru.

Wilhelmi był również aktywny jako reżyser teatralny. Zrealizował wiele przedstawień, w tym m.in. “Przygody Sindbada Żeglarza” w Teatrze Ludowym w Krakowie oraz “Mistrz i Małgorzata” w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

W ciągu swojej kariery teatralnej Roman Zdzisław Wilhelmi odegrał wiele ważnych ról, które wpłynęły na rozwój sztuki i kultury w Polsce. Jego talent i umiejętności aktorskie były doceniane przez krytyków i publiczność, co zaowocowało licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Wilhelmi pozostanie na zawsze w pamięci jako wybitny aktor i reżyser teatralny, którego wkład w rozwój polskiej sztuki i kultury jest niezaprzeczalny.

Roman Zdzisław Wilhelmi (1936-1991) był polskim aktorem teatralnym i filmowym. Oto 10 filmów, w których wystąpił:

 1. “Człowiek z marmuru” (1977) – reż. Andrzej Wajda
 2. “Człowiek z żelaza” (1981) – reż. Andrzej Wajda
 3. “Krótki film o miłości” (1988) – reż. Krzysztof Kieślowski
 4. “Ostatni dzwonek” (1989) – reż. Magdalena Łazarkiewicz
 5. “Kornblumenblau” (1988) – reż. Leszek Wosiewicz
 6. “Zmiennicy” (serial telewizyjny, 1986-1987) – reż. Stanisław Bareja
 7. “Lawa” (1989) – reż. Michał Dudziewicz
 8. “Zabij mnie glino” (1977) – reż. Janusz Kondratiuk
 9. “Matka Królów” (1987) – reż. Janusz Zaorski
 10. “Pilkarski poker” (1989) – reż. Janusz Zaorski

To tylko kilka przykładów filmów, w których Roman Zdzisław Wilhelmi wystąpił. Był to utalentowany aktor, który zagrał wiele znaczących ról w polskim kinie i teatrze.

Roman Zdzisław Wilhelmi współpracował z wieloma wybitnymi aktorami i reżyserami polskiego kina. Oto 10 z nich:

 1. Andrzej Wajda – polski reżyser filmowy, Wilhelmi wystąpił w jego filmach “Człowiek z marmuru” i “Człowiek z żelaza”.
 2. Krzysztof Kieślowski – renomowany polski reżyser, Wilhelmi zagrał w jego filmie “Krótki film o miłości”.
 3. Magdalena Łazarkiewicz – polska reżyserka filmowa, Wilhelmi współpracował z nią w filmie “Ostatni dzwonek”.
 4. Leszek Wosiewicz – polski reżyser filmowy, Wilhelmi wystąpił w jego filmie “Kornblumenblau”.
 5. Stanisław Bareja – polski reżyser filmowy, Wilhelmi grał w jego serialu telewizyjnym “Zmiennicy”.
 6. Michał Dudziewicz – polski reżyser filmowy, Wilhelmi współpracował z nim w filmie “Lawa”.
 7. Janusz Kondratiuk – polski reżyser filmowy, Wilhelmi zagrał w jego filmie “Zabij mnie glino”.
 8. Janusz Zaorski – polski reżyser filmowy, Wilhelmi wystąpił w jego filmach “Matka Królów” i “Pilkarski poker”.
 9. Krystyna Janda – polska aktorka, Wilhelmi współpracował z nią w filmie “Człowiek z marmuru”.
 10. Daniel Olbrychski – polski aktor, Wilhelmi grał u jego boku w filmach “Człowiek z marmuru” i “Człowiek z żelaza”.

To tylko kilka z wielu znanych aktorów i reżyserów, z którymi Roman Zdzisław Wilhelmi miał okazję współpracować w swojej karierze.