Aleksander Antoni Gronowski (ur. 15 czerwca 1951, zm. 10 lutego 2021) był polskim dziennikarzem, publicystą i działaczem społecznym.
Karierę dziennikarską rozpoczął w latach 70., pracując w redakcji gazety studenckiej „ITD”. W latach 80. został zatrudniony w Polskim Radiu, gdzie przez wiele lat prowadził programy publicystyczne i informacyjne. Był również komentatorem politycznym w Telewizji Polskiej.
W latach 90. Gronowski działał jako korespondent zagraniczny, m.in. w Moskwie, Brukseli i Waszyngtonie. Pracował również w agencji prasowej PAP i tygodniku „Wprost”.
Był autorem wielu książek i artykułów dotyczących historii i polityki, m.in. „Wschód i Zachód po polsku”, „Ludzie i rzeczy”, „Jak obudzić polską ekonomię”, „Zwycięzcy i pokonani”. W 2018 roku wydał swoją ostatnią książkę „Dobra zmiana?”.
Gronowski był również aktywnym działaczem społecznym, brał udział w licznych debatach i panelach dyskusyjnych na temat polityki i gospodarki. Był członkiem Towarzystwa Dziennikarskiego i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Zmarł 10 lutego 2021 roku w wieku 69 lat. Jego pogrzeb odbył się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Gronowski był autorem wielu artykułów i felietonów prasowych, m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym” czy „Polityce”. Współpracował również z radiem i telewizją, m.in. był autorem scenariuszy filmowych oraz prowadził programy telewizyjne, takie jak „Światopogląd” czy „Konteksty”. Jego publikacje poruszały różne tematy, m.in. polityczne, społeczne, kulturalne czy literackie.
W 1990 roku ukazała się książka Gronowskiego „Obywatelstwo bez granic”, a w 2010 roku „Antyautobiografia”. W 2016 roku opublikowana została jego ostatnia książka „Nic się nie kończy. Dziennik 1998-2014”.