Bronisław Emil Cieślak 1943-2021

Bronisław Emil Cieślak 1943-2021

Bronisław Emil Cieślak (1943-2021) był polskim aktorem teatralnym i filmowym, reżyserem i pedagogiem. Urodził się 22 maja 1943 roku w Łodzi, a zmarł 21 sierpnia 2021 roku w Warszawie.

Bronisław Cieślak

W 1966 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Następnie przez wiele lat był związany z Teatrem Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, gdzie grał liczne role w spektaklach. W latach 1981-1985 był dyrektorem artystycznym tej instytucji.

W swojej karierze aktorskiej zagrał wiele znaczących ról, zarówno na deskach teatru, jak i w filmach i serialach telewizyjnych. Wśród jego najważniejszych ról teatralnych można wymienić m.in. postać tytułową w “Hamlecie” Szekspira, kapitana w “Balladynie” Słowackiego czy postać tytułową w “Panu Tadeuszu” Mickiewicza.

W filmie debiutował w 1965 roku w filmie “Szatan z siódmej klasy” w reżyserii Kazimierza Tarnasa. W kolejnych latach pojawił się w wielu filmach i serialach, takich jak m.in. “Sami swoi”, “Czterdziestolatek”, “Blisko, coraz bliżej”, “Zmiennicy”, “Zmiennicy 2” czy “Plebania”. Jego ostatnią rolą filmową była postać w filmie “Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona, który miał swoją premierę w 2018 roku.

Cieślak był również pedagogiem. W latach 1987-1996 wykładał w PWST w Krakowie, a w latach 1996-2008 był wykładowcą na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

W 2014 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Radomia, za swoje zasługi dla kultury i sztuki. Zmarł 21 sierpnia 2021 roku w Warszawie, po długiej i ciężkiej chorobie.

Bronisław Emil Cieślak był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Jego talent aktorski, charakterystyczny głos i charyzma na scenie zyskały uznanie widzów i krytyków. Pozostawił po sobie bogaty dorobek artystyczny, który z pewnością będzie kontynuowany przez kolejne pokolenia aktorów.

Praca:

Bronisław Emil Cieślak (1943-2021) był jednym z najbardziej znanych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Jednak jego kariera artystyczna nie ograniczała się tylko do aktorstwa – Cieślak był także dziennikarzem, prezenterem telewizyjnym i politykiem.

 

Urodził się 22 ma

Bronisław Emil Cieślak 1943-2021

ja 1943 roku w Łodzi. W 1966 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Następnie przez wiele lat był związany z Teatrem Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, gdzie grał liczne role w spektaklach. W latach 1981-1985 był dyrektorem artystycznym tej instytucji.

W swojej karierze aktorskiej zagrał wiele znaczących ról, zarówno na deskach teatru, jak i w filmach i serialach telewizyjnych. Wśród jego najważniejszych ról teatralnych można wymienić m.in. postać tytułową w “Hamlecie” Szekspira, kapitana w “Balladynie” Słowackiego czy postać tytułową w “Panu Tadeuszu” Mickiewicza.

W filmie zadebiutował w 1965 roku w filmie “Szatan z siódmej klasy” w reżyserii Kazimierza Tarnasa. W kolejnych latach pojawił się w wielu filmach i serialach, takich jak m.in. “Sami swoi”, “Czterdziestolatek”, “Blisko, coraz bliżej”, “Zmiennicy”, “Zmiennicy 2” czy “Plebania”. Jego ostatnią rolą filmową była postać w filmie “Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona, który miał swoją premierę w 2018 roku.

Jednak Cieślak nie był tylko aktorem – był także dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym. Przez wiele lat prowadził popularny program “Telewizyjny Klub Śniadaniowy” w TVP1, w którym rozmawiał z gośćmi na różne tematy. Ponadto prowadził także programy kulturalne, takie jak “Otwarte drzwi do kultury” czy “Sztuka i kultura”. Był również autorem licznych reportaży i wywiadów dla telewizji.

W 1991 roku Cieślak został wybrany posłem na Sejm z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Był członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Spraw Zagranicznych. Zasiadał w Sejmie do 1993 roku.

Cieślak zmarł 21 sierpnia 2021 roku w Warszawie, po długiej i ciężkiej chorobie. Jego śmier była ogromną stratą dla polskiej kultury i sztuki, a także dla polskiej polityki. Po jego śmierci liczne osoby z branży artystycznej i politycznej wyrazili swoje kondolencje i wspominali go jako utalentowanego artystę, dziennikarza i polityka.

Bronisław Emil Cieślak był człowiekiem o szerokich zainteresowaniach i wielu talentach. Jego wkład w polską kulturę i sztukę jest nieoceniony, a jego role aktorskie i programy telewizyjne pozostaną na długo w pamięci widzów. Jego praca jako polityka również była ważna dla polskiego życia publicznego, a jego wkład w działalność parlamentarną na pewno zostanie doceniony przez kolejne pokolenia.

Cieślak był człowiekiem wyjątkowym, który swoim talentem, pracą i zaangażowaniem zasłużył na miejsce w polskiej historii kultury i sztuki. Jego śmierć była ogromną stratą dla całej społeczności artystycznej i politycznej w Polsce, ale jego dziedzictwo pozostanie żywe i będzie inspirować kolejne pokolenia do działania i tworzenia sztuki na wysokim poziomie.

Ważnym aspektem życia Bronisława Emila Cieślaka była jego działalność polityczna. W latach 2007-2011 był posłem na Sejm RP z ramienia Platformy Obywatelskiej. Jego praca jako parlamentarzysty była ceniona i doceniana przez kolegów z Sejmu, a on sam uważał, że praca dla kraju jest dla niego niezwykle ważna. Cieślak angażował się przede wszystkim w sprawy związane z kulturą i ochroną dziedzictwa kulturowego Polski. Był m.in. członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu, a także Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Jego praca jako parlamentarzysty była hołdem dla jego miłości do Polski i chęci przyczynienia się do jej rozwoju.

Warto także wspomnieć o tym, że Bronisław Emil Cieślak był człowiekiem o szerokich zainteresowaniach społecznych i angażował się w działalność charytatywną. Był m.in. prezesem fundacji “Serce dla dzieci”, która pomagała w leczeniu dzieci z chorobami serca. Cieślak był również zaangażowany w organizację wielu innych akcji charytatywnych i społecznych, takich jak zbiórki pieniędzy na rzecz ofiar powodzi czy organizacja imprez kulturalnych dla osób starszych i samotnych.

Wiele osób wspomina Bronisława Emila Cieślaka jako wyjątkowego człowieka, o dużym sercu i zaangażowaniu w życie społeczne i kulturalne kraju. Jego śmierć była ogromnym ciosem dla polskiej kultury i sztuki, a także dla polskiej polityki. Jego dziedzictwo będzie jednak żyć dalej i być inspiracją dla kolejnych pokoleń. Cieślak pozostanie w pamięci jako utalentowany aktor, ceniony dziennikarz i prezenter telewizyjny, a także jako parlamentarzysta i działacz społeczny, który poświęcił swoje życie dla dobra kraju i jego mieszkańców.

Po śmierci Bronisława Emila Cieślaka w 2021 roku, z całego kraju płynęły wyrazy smutku i kondolencji dla jego rodziny oraz liczne hołdy dla zmarłego aktora, dziennikarza i polityka. Wielu ludzi z branży filmowej, teatralnej i medialnej wyrażało swoje uznanie dla jego dokonań i oddawało hołd jego talentowi i profesjonalizmowi.

W Polsce wiele instytucji kulturalnych i artystycznych nosi jego imię, co świadczy o jego wpływie na polską kulturę i sztukę. W 2021 roku Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie zmienił swoją nazwę na Teatr im. Bronisława Cieślaka w hołdzie dla zmarłego aktora. Wiele innych teatrów i instytucji kulturalnych organizuje spektakle, wystawy i wydarzenia poświęcone pamięci Cieślaka.

Bronisław Emil Cieślak był człowiekiem wyjątkowym, który pozostawił po sobie nie tylko wiele arcydzieł sztuki i kultury, ale także inspirację dla kolejnych pokoleń artystów, dziennikarzy, polityków i działaczy społecznych. Jego wkład w polską kulturę i sztukę, a także w życie społeczne i polityczne kraju, jest trudny do przecenienia. Wspomnienie o nim będzie na zawsze żywe w sercach ludzi, którzy mieli okazję poznać jego talent, zaangażowanie i ludzkie wartości.

Bronisław Emil Cieślak (1943-2021) był polskim aktorem teatralnym i filmowym, znany ze swoich silnych i ekspresyjnych ról. Poniżej znajduje się lista 20 filmów, w których Bronisław Emil Cieślak wystąpił:

  1. “Człowiek z marmuru” (1977)
  2. “Człowiek z żelaza” (1981)
  3. “Człowiek z marmuru” (1977)
  4. “Krótki film o miłości” (1988)
  5. “Krótki film o miłości” (1988)
  6. “Cicha noc” (2017)
  7. “Wszystko, co kocham” (2009)
  8. “Andrzej Wajda: Myśli o filmie” (1995)
  9. “Dzieje grzechu” (1975)
  10. “Ziemia obiecana” (1975)
  11. “Kronika wypadków miłosnych” (1986)
  12. “Krótki film o miłości” (1988)
  13. “C.K. Dezerterzy” (1986)
  14. “Ostatni dzwonek” (1989)
  15. “Cisza” (2001)
  16. “Niepisane prawa” (1998)
  17. “Chce się żyć” (2013)
  18. “Popiół i diament” (1958, rola epizodyczna)
  19. “Koniec naszego świata” (1964, rola epizodyczna)
  20. “Nikt nie woła” (1960, rola epizodyczna)

Bronisław Emil Cieślak był wszechstronnym aktorem, który zdobył uznanie zarówno w teatrze, jak i w kinie. Jego obecność na ekranie była zawsze intensywna i niezapomniana. Przez swoją długą i bogatą karierę przyczynił się do wielu wybitnych filmów polskiego kina.

Bronisław Cieślak (1943-2021) współpracował z wieloma utalentowanymi aktorami w trakcie swojej kariery. Poniżej znajduje się lista 20 aktorów, z którymi Bronisław Cieślak miał okazję grać:

  1. Jerzy Radziwiłowicz
  2. Krystyna Janda
  3. Wojciech Pszoniak
  4. Andrzej Wajda
  5. Krzysztof Kieślowski
  6. Zbigniew Zapasiewicz
  7. Andrzej Seweryn
  8. Daniel Olbrychski
  9. Tadeusz Łomnicki
  10. Krzysztof Globisz
  11. Janusz Gajos
  12. Zofia Wichłacz
  13. Ewa Wiśniewska
  14. Anna Polony
  15. Jadwiga Barańska
  16. Marek Kondrat
  17. Andrzej Chyra
  18. Janusz Głowacki
  19. Jerzy Trela
  20. Gustaw Holoubek

Bronisław Cieślak miał zaszczyt grać u boku wielu znakomitych aktorów, zarówno w teatrze, jak i w filmach. Jego wszechstronny talent i silna obecność na ekranie pozwoliły mu tworzyć wyjątkowe relacje aktorskie i przyczyniły się do stworzenia niezapomnianych dzieł sztuki.