Franciszek Maksymilian Pieczka 1928 -2022

Franciszek Maksymilian Pieczka 1928 -2022

Franciszek Maksymilian Pieczka 1928 -2022
Franciszek Maksymilian Pieczka 1928 -2022

Franciszek Maksymilian Pieczka (ur. 22 stycznia 1928 roku w Godowie, zm. 19 kwietnia 2022 roku w Warszawie) był polskim aktorem filmowym, teatralnym i telewizyjnym oraz reżyserem.

Debiutował na scenie teatralnej w 1947 roku w Teatrze Miejskim w Rzeszowie. W latach 1950-1953 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. W trakcie swojej długoletniej kariery występował na scenach takich teatrów jak Teatr Stary w Krakowie, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Powszechny w Warszawie i Teatr Ateneum w Warszawie.

W latach 60. rozpoczął swoją karierę filmową, zagrał wówczas m.in. w filmie “Człowiek z M-3” w reżyserii Leona Jeannota. Następnie pojawił się w wielu innych filmach, m.in. “Popiół i diament” w reżyserii Andrzeja Wajdy czy “Człowiek z marmuru” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.

Był również reżyserem teatralnym, zrealizował m.in. spektakle “Golgota Wrocławska” w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz “Balladynę” Juliusza Słowackiego w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Franciszek Pieczka był również znany z pracy aktorskiej w telewizji, gdzie występował w popularnych serialach i spektaklach telewizyjnych, takich jak “Janosik”, “Czterdziestolatek”, “Zmiennicy”, “Świat według Kiepskich” i wiele innych.

Zmarł 19 kwietnia 2022 roku w Warszawie w wieku 94 lat. Pożegnanie odbyło się 27 kwietnia 2022 roku w kościele św. Anny w Warszawie.

Franciszek Pieczka (1928-2022) był polskim aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. Poniżej przedstawiam listę jego najważniejszych ról i dzieł:

Role teatralne:

  • Zbójcy, jako Bartek (Teatr Polski, Wrocław, 1958)
  • Moralność pani Dulskiej, jako Staszek (Teatr Współczesny, Wrocław, 1960)
  • Dziady, jako Gustav (Teatr Polski, Wrocław, 1961)
  • Śluby panieńskie, jako Cześnik Raptusiewicz (Teatr Polski, Wrocław, 1962)
  • Wesele, jako Jasiek (Teatr Polski, Wrocław, 1964)
  • Pan Tadeusz, jako Protazy (Teatr Współczesny, Wrocław, 1967)
  • Król Lear, jako Lear (Teatr Współczesny, Wrocław, 1971)
  • Hamlet, jako Hamlet (Teatr Współczesny, Wrocław, 1975)
  • Tango, jako Johny (Teatr Polski, Wrocław, 1982)

Role filmowe:

  • Popiół i diament (1958), jako Andrzej
  • Człowiek z Marmuru (1976), jako Mateusz Birkut
  • Ziemia obiecana (1974), jako Karol Borowiecki
  • Krótki film o miłości (1988), jako pan Antos
  • Człowiek z żelaza (1981), jako Mateusz Birkut
  • Vabank (1981), jako Henryk Kwinto
  • Vabank II, czyli riposta (1984), jako Henryk Kwinto
  • Pierścień i róża (1970), jako Przemek
  • Zmiennicy (1986-1987), jako Leon ‘Zawada’ Zawadzki

Role telewizyjne:

  • Czterdziestolatek (1974-1977), jako Stefan Karwowski
  • Zmiennicy (1986-1987), jako Leon ‘Zawada’ Zawadzki
  • Miodowe lata (1998-2003), jako Franciszek Buchalik
  • Daleko od szosy (1976), jako Czesio Polkowski
  • Stawiam na Tolka Banana (1973), jako Albert Banana

Ponadto Franciszek Pieczka był autorem książek “Pierwszy etap” (1974) oraz “Ach, ten życiorys” (2010).

Franciszek Pieczka jest jednym z najwybitniejszych polskich aktorów, którego dorobek artystyczny obejmuje wiele niezapomnianych ról. W ciągu ponad sześćdziesięciu lat swojej kariery aktorskiej zagrał wiele postaci, które na stałe zapisały się w historii polskiego kina i teatru. W tym artykule omówię najważniejsze role Franciszka Pieczki oraz ich znaczenie dla polskiej kultury.

Franciszek Pieczka urodził się w 1928 roku w Godowie na Śląsku. Jego kariera aktorska rozpoczęła się w latach 50., kiedy to związał się z teatrem. Pierwsze role teatralne aktor zaczął grać w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W latach 60. Pieczka zaczął pojawiać się również w filmach.

Jedną z najważniejszych ról w karierze Franciszka Pieczki jest rola w filmie “Człowiek z marmuru” w reżyserii Andrzeja Wajdy. W tej produkcji aktor wcielił się w postać Mateusza Birkuta, byłego robotnika z Huty Warszawa, który zostaje bohaterem filmu dokumentalnego. Rola ta przyniosła Pieczce uznanie krytyków oraz nagrodę na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Kolejną ważną rolą w karierze aktora była postać Ojca Włodka w filmie “Człowiek z żelaza” również w reżyserii Wajdy. Pieczka stworzył niezapomnianą postać księdza, który staje się symbolem walki z reżimem komunistycznym. Rola ta przyniosła Pieczce nagrodę na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nominację do nagrody BAFTA.

Innym ważnym dziełem, w którym wystąpił Franciszek Pieczka, jest film “Przypadek” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. W tej produkcji aktor zagrał rolę wędrownego filozofa, który staje się przewodnikiem głównego bohatera filmu. Rola ta przyniosła Pieczce nagrodę na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Ważnym osiągnięciem w karierze aktora jest również jego praca w teatrze. Franciszek Pieczka był związany m.in. z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz z Teatrem Starym w Krakowie. W ciągu swojej kariery aktorskiej zagrał wiele ważnych ról teatralnych, m.in. w sztukach takich jak “Dziady” czy “Śluby panieńskie”.

Podsumowując, Franciszek Pieczka to aktor, którego dorobek artystyczny jest niezwykle bogaty i różnor

odrodny. Jego role w filmach i teatrze wpłynęły na rozwój polskiej kultury i zyskały uznanie zarówno u krytyków, jak i publiczności. Wiele z jego postaci stało się ikonami polskiego kina i teatru, a sam Pieczka zyskał miano jednego z największych aktorów w historii polskiej sztuki.

Nie sposób wymienić wszystkich ważnych dzieł, w których wystąpił Franciszek Pieczka, ale warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka jego ról. W filmie “Wodzirej” w reżyserii Feliksa Falka aktor zagrał rolę starszego mężczyzny, który podejmuje pracę w firmie organizującej wesela. Rola ta przyniosła Pieczce nagrodę na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

W filmie “Rękopis znaleziony w Saragossie” w reżyserii Wojciecha Hasa aktor zagrał kilka ról, w tym postać Alfonse van Wordena. Film ten uważany jest za jeden z najważniejszych w historii polskiego kina, a rola Pieczki przyniosła mu uznanie krytyków i publiczności.

Wśród ważnych ról teatralnych Franciszka Pieczki warto wymienić postać Matki Boskiej w “Dziadach” w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego oraz rolę Franciszka Kłosa w “Krakowiakach i góralach” w reżyserii Konrada Swinarskiego.

Franciszek Pieczka zakończył swoją karierę aktorską w 2018 roku, po ponad sześćdziesięciu latach pracy w zawodzie. Jego dorobek artystyczny jest jednym z najważniejszych w historii polskiej kultury i pozostanie na zawsze niezwykle ważnym elementem polskiego dziedzictwa kulturowego.

Nie można pominąć również roli, jaką Franciszek Pieczka odegrał w kształtowaniu polskiej tożsamości narodowej w czasach PRL-u. Jego występy w filmach i na scenie przyczyniły się do rozwoju polskiej kultury i umocnienia polskiego języka. Jego postaci często były symbolem walki z władzą i opresją, a w ich grze widać było determinację i niezłomność charakterystyczną dla polskiej historii.

Jego dorobek artystyczny jest bardzo szeroki i obejmuje nie tylko film i teatr, ale również telewizję i dubbing. Pieczka był m.in. narratorem filmu “Człowiek z marmuru” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz w filmie animowanym “Sami swoi” zagrał rolę Józefa Koziołka. Był również prezenterem programu “Kronika związkowa” oraz gospodarzem programu rozrywkowego “Fortepian Szopena”.

W swojej karierze aktorskiej Franciszek Pieczka zdobył wiele nagród i wyróżnień, w tym m.in. Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza, Nagrodę Specjalną na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni czy Nagrodę im. Jana Kiepury. Jego wkład w rozwój polskiej sztuki jest nieoceniony, a jego postaci na zawsze pozostaną w pamięci polskiej publiczności.

Franciszek Pieczka to nie tylko wybitny aktor, ale również człowiek o niezwykle ciepłej osobowości i wielkim sercu. Jego przyjaciele i współpracownicy często podkreślają jego skromność, życzliwość i poczucie humoru. Dzięki swojemu talentowi, pracy i oddaniu sztuce, stał się legendą polskiego kina i teatru, a jego dziedzictwo artystyczne przetrwać będzie wiele pokoleń.

Franciszek Maksymilian Pieczka (1928-2022) był polskim aktorem teatralnym i filmowym, który przez swoją długą karierę miał wielu bliskich współpracowników. Oto 20 osób, z którymi najczęściej współpracował:

  1. Jerzy Grotowski
  2. Andrzej Wajda
  3. Krzysztof Zanussi
  4. Andrzej Kondratiuk
  5. Kazimierz Kutz
  6. Krzysztof Kieślowski
  7. Juliusz Machulski
  8. Wojciech Marczewski
  9. Agnieszka Holland
  10. Krystyna Janda
  11. Janusz Gajos
  12. Jerzy Radziwiłowicz
  13. Zbigniew Zapasiewicz
  14. Zdzisław Maklakiewicz
  15. Mariusz Dmochowski
  16. Władysław Hańcza
  17. Tadeusz Łomnicki
  18. Ignacy Gogolewski
  19. Zbigniew Cybulski
  20. Jerzy Stuhr

To tylko kilka z wielu ważnych współpracowników, z którymi Franciszek Maksymilian Pieczka miał okazję pracować. Jego talent aktorski oraz wszechstronność sprawiły, że zagrał w wielu znaczących produkcjach teatralnych i filmowych, a jego współpraca z innymi artystami przyniosła wiele niezapomnianych wystąpień na ekranie i scenie.