Aleksander Antoni Gronowski 1951-2021

Aleksander Antoni Gronowski (ur. 15 czerwca 1951, zm. 10 lutego 2021) był polskim dziennikarzem, publicystą i działaczem społecznym.

Karierę dziennikarską rozpoczął w latach 70., pracując w redakcji gazety studenckiej “ITD”. W latach 80. został zatrudniony w Polskim Radiu, gdzie przez wiele lat prowadził programy publicystyczne i informacyjne. Był również komentatorem politycznym w Telewizji Polskiej.

W latach 90. Gronowski działał jako korespondent zagraniczny, m.in. w Moskwie, Brukseli i Waszyngtonie. Pracował również w agencji prasowej PAP i tygodniku “Wprost”.

Był autorem wielu książek i artykułów dotyczących historii i polityki, m.in. “Wschód i Zachód po polsku”, “Ludzie i rzeczy”, “Jak obudzić polską ekonomię”, “Zwycięzcy i pokonani”. W 2018 roku wydał swoją ostatnią książkę “Dobra zmiana?”.

Gronowski był również aktywnym działaczem społecznym, brał udział w licznych debatach i panelach dyskusyjnych na temat polityki i gospodarki. Był członkiem Towarzystwa Dziennikarskiego i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Zmarł 10 lutego 2021 roku w wieku 69 lat. Jego pogrzeb odbył się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Gronowski był autorem wielu artykułów i felietonów prasowych, m.in. w “Gazecie Wyborczej”, “Tygodniku Powszechnym” czy “Polityce”. Współpracował również z radiem i telewizją, m.in. był autorem scenariuszy filmowych oraz prowadził programy telewizyjne, takie jak “Światopogląd” czy “Konteksty”. Jego publikacje poruszały różne tematy, m.in. polityczne, społeczne, kulturalne czy literackie.

W 1990 roku ukazała się książka Gronowskiego “Obywatelstwo bez granic”, a w 2010 roku “Antyautobiografia”. W 2016 roku opublikowana została jego ostatnia książka “Nic się nie kończy. Dziennik 1998-2014”.