Marek Kotański 1942-2002

Marek Kotański 1942-2002

Powazki Marek kotanski medalion

Marek Kotański (11 marca 1942 – 19 sierpnia 2002) był polskim psychologiem i terapeutą, którego dorobek w dziedzinie psychoterapii jest szeroko znany i szanowany zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zajmował się głównie kwestiami związanymi z terapią uzależnień oraz terapią rodzin i par, a jego prace były wyróżnione wieloma nagrodami i wyróżnieniami.

Kariera naukowa i terapeutyczna

Marek Kotański urodził się w Warszawie w 1942 roku. W 1966 roku ukończył studia na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, a już w 1971 roku uzyskał doktorat na tej samej uczelni. W latach 70. i 80. pracował jako adiunkt w Instytucie Psychologii PAN, gdzie prowadził badania nad psychoterapią uzależnień.

W 1983 roku Marek Kotański założył pierwsze w Polsce Centrum Terapii Uzależnień “Diagnoza”, które stało się wzorcem dla innych podobnych placówek w kraju. W 1995 roku założył również Centrum Terapii Rodzin i Par “Res Humana”, gdzie prowadził terapię par oraz rodzin.

Marek Kotański
Marek Kotański

Marek Kotański był autorem wielu publikacji z zakresu psychoterapii, m.in. książek “Terapia uzależnień”, “Terapia rodzin w praktyce” oraz “Terapia par”, które stały się bestsellerami w swojej kategorii. Był także współtwórcą Programu Terapeutycznego “12 kroków”, który jest stosowany w wielu placówkach terapeutycznych w Polsce.

W ciągu swojej kariery terapeutycznej Marek Kotański pomógł tysiącom ludzi w walce z uzależnieniami oraz problemami w relacjach międzyludzkich. Był również szanowanym wykładowcą i trenerem, prowadzącym szkolenia dla terapeutów i psychologów.

Nagrody i wyróżnienia

Marek Kotański był uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami za swoją pracę w dziedzinie psychoterapii, w tym m.in. Nagrodą Miasta Warszawy oraz Nagrodą im. prof. Jana Czochralskiego za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne.

Jego wkład w rozwój psychoterapii w Polsce był nieoceniony, a jego prace i metody terapeutyczne są stosowane do dziś przez wielu terapeutów i psychologów.